A pénzügy csak felesleges adminisztrációs teher?

blog-image

Sokszor találkozom azzal a megközelítéssel, hogy a pénzügyet a könyvelés folyamatos problémázásával és adófizetéssel azonosítják: vagyis sem más, mint szükséges rossz. Ráadásul közvetlenül még árbevételt sem termel! Pedig a pénzügy ennél sokkal több lehet: hasznos eszköz a vállalkozás vezetésének kezében, ami támogatja a fejlődést és a hatékony működést, vagyis nagyobb profithoz segít hozzá. Ezért érdemes jól csinálni.

Milyen eszközöket kapsz a kezedbe ha fejleszted a pénzügyet?

Egyetemen az egyik kedvenc tárgyam a Pénzügyi beszámoló elemzés volt. Addigra túl voltam a könyvvizsgálati kezdő éveimen, és ha 100 éves beszámolót és kiegészítő mellékletet nem néztem át számról számra -többször is - akkor egyet sem. Ez a rutin segített abban, hogy készségszinten ismerjem, egy pénzügyi beszámolóban milyen információ hol található, és milyen összefüggéseknek kell megjelenniük ahhoz hogy tudjuk: rendben van. A beszámoló elemzés kurzuson végignéztük az egyes iparágak sajátosságait, és azt, hogy hogyan lehet kiolvasni egy társaság mérleg és eredménykimutatásából a működésének fő mozgatórugóit: hogyan oszlik meg az árbevétele, milyen a költségstruktúrája, milyen haszonkulccsal dolgozik, hogyan finanszírozza a működését, mennyire stabil és mennyire likvid? Igen: már az éves beszámolóból a cég működésének alapvető összefüggéseit ki lehet olvasni.

Amikor a pénzügy nem pusztán adminisztrációt végez, hanem sikerül olyan szintre fejleszteni, hogy naprakész információkat legyen képes előállítani a menedzsment részére, ez lehetőséget jelent és a megfelelő kezekbe tudást tesz.

Amikor rendelkezésre állnak az aktuális számok, akkor a cég szakmai vezetésének sok éves tudásával és egy tapasztalt vCFO támogatásával kiolvasható belőlük, hogy mi a cég valós helyzete, és képessé tesz az éppen zajló trendek azonosítására. Ezzel eszközt kap a vállalat vezetése a kezébe, hogy időben reagálhasson, ha valami nem az elvárások szerint működik. A fejlett pénzügy, naprakész kimutatásokkal tehát megadja azt a lehetőséget, hogy hamar azonosíthatóak legyenek a problémák - és a lehetőségek-, és ezekre gyorsan lehessen a megfelelő választ megadni. Ezáltal stabilabban működjön az üzlet, magasabb profittal.

A naprakész kimutatások, elemzések mellett fontos a jövő megtervezése: egy bizonyos méret és komplexitás mellett szükség van jól kidolgozott, írásba foglalt, hivatalosan kommunikált tervekre.

MIért van erre szükség? Egyfelől, hogy minden szempont, minden költségtétel teljeskörűen beépítésre kerüljön, szükséges a profin összeállított terv. Másrészt legyen hivatalos: amikor a tervek kommunikálásra kerülnek a teljes cég felé, akkor mindenki tudja hogy mi az ő felelőssége ennek elérésében, és mindenki a közös célért dolgozik. Harmadrészt bővülés, új fejlesztés, vagy nagy beruházás indítása esetén, fontos látni, hogy annak milyen extra erőforrás igénye van: legendő a jelenlegi likviditás? Belerokkan a cég vagy lehetséges biztonságosan kezelni külső forrás nélkül a fejlesztést? Rendelkezésre áll a szükséges szaktudás a bevezetéshez? Ezek olyan sarkalatos kérdések, amelyek megfelelő átgondolása a sikert, vagy bukást is jelenthetik. Az alapja mindegyiknek, hogy a jelenlegi pénzügyi helyzetről és teljesítményről legyen egy reális kép, amit egy megfelelően képzett pénzügyi csapat és profin kialakított folyamatok tudnak támogatni.

Mi, virtuális CFO-ként segítünk ennek kialakításában! És ha még mindig nem hiszel nekem, keress meg minket egy ingyenes konzultáció erejéig és hagyd, hogy megmutassuk mire is lehetsz képes egy fejlett pénzüggyel a hátad mögött!